profil poczta Grupy, Spo³ecznoœÌ forum galeria users blogi
Znajdujesz się w Start arrow Katalog Biznesu arrow Organizacje arrow Organizacje i stowarzyszenia arrow Scottish Polish Cultural Association 
24.11.2017.
Katalog Biznesu

Scottish Polish Cultural Association

0
Scottish Polish Cultural Association
PokaÂż na mapie 4/16 Robertson Avenue
EH11 1PT Edinburgh
State
Email: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Telefon: 07963434441

SCOTTISH- POLISH CULTURAL ASSOCIATION /SZKOCKO POLSKIE STOWARZYSZENIE KULTURALNE

Szkocko- Polskie Stowarzyszenie Kulturalne (Scottish Polish Cultural Association) jest najstarszą organizacją polonijną Szkocji, która od 1970 roku działa na rzecz promocji Polski wśród Szkotów i Szkocji wśród Polaków. Wszystko zaczęło się od inicjatywnego i bardzo dynamicznego małżeństwa Edwarda i Jean Davidson. Poświęcili oni wiele czasu i pracy, aby ta nowa wówczas organizacja zyskała poparcie i uznanie. Ich dom, który zarazem pełnił rolę polskiej biblioteki i muzeum zarazem stał się miejscem spotkań aktywnej Polonii.

Dzięki pomocy Pana Coutts, kuratora Edynburskich Muzeów i Galerii, udało się zorganizować wiele polskich wystaw artystycznych, z których najbardziej istotną była wystawa pt. „Great Polish Amber Show”. Wtedy to, po raz pierwszy w historii bezcenne egzemplarze unikatowych bursztynów zostały zaprezentowane były za granicą.

Na początku lat siedemdziesiątych Polonia organizowała zbieranie funduszy na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie i dzięki Edwardowi, udało się zebrać pokaźną kwotę na ten cel.

Kolejnym bardzo znaczącym wydarzeniem, była wystawa prac Wyspiańskiego w edynburskiej Fruit Market Gallery. Wiele innych wystaw zostało zorganizowanych dzięki wsparciu i zaangażowaniu „ambasadora” polskiej kultury w Szkocji Richarda Demarco.

W związku z sytuacją polityczną w Polsce w latach osiemdziesiątych działalność organizacji tymczasowo zawieszono. Jednak w 1987 roku dzięki Elżbiecie Rychlik-Sharp i Teresie Dzikowskiej działalność organizacji została wznowiona. Członkowie stowarzyszenia zaczęli znowu się spotykać, a jednym z pierwszych projektów, było zorganizowanie wielkiej loterii. Uzbierane fundusze zostały przeznaczone na przyjazd niepełnosprawnych dzieci z Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w Glasgow. Dzięki staraniom ówczesnego przewodniczącego Stowarzyszenia Pana Iwaszkiewicza-Wight, nieżyjącego już Pana Andersona, wszystkich członków i wsparcia ze strony tak Polaków jak i Szkotów, zbiórka zakończyła się sukcesem. W następnym roku wpływy z loterii zostały przeznaczone na pomoc niepełnosprawnym dzieciom, które porzucone przez rodziców mieszkały w różnych ośrodkach w Polsce.

Od momentu reaktywacji działalność organizacji nie ograniczała się tylko do akcji dobroczynnych. Dzięki pomocy Dr Colina Kingsleya zorganizowaliśmy wiele koncertów, wygłoszonych zostało też wiele wykładów przez osobistości ze świata kultury i nauki , naszymi mówcami byli m.in. Jurek Putter (historyk), Dr Paweł Dobrowolski (Konsul Generalny w latach 1990-95), Gordon MacLachlan (pisarz), Leszek Wieciech (Konsul Generalny 1995-99) i inni.

Ulubionym miejscem spotkań stowarzyszenia był niegdyś hotel Rothesay, obecnie jednak spotykamy się w Polskim Klubie i innych miejscach. W związku z tym, że cały czas przybywa nam nowych członków na organizacje wydarzeń musimy wynajmować większe pomieszczenia. Niestety nie posiadamy własnego lokalu.

W 1993 roku zorganizowaliśmy taneczny wieczór towarzyski, który cieszył się wielkim zainteresowaniem , dlatego w roku kolejnym postanowiliśmy zorganizować polsko-szkockie ceilidh. Ta tradycyjna szkocka zabawa taneczna okazała się także wielkim sukcesem. Największym jednak do chwili obecnej był nasz Bal Jubileuszowy z okazji 25-lecia naszej działalności. Organizacja wszystkich wymienionych wydarzeń nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy Komitetu Stowarzyszenia.

Sukcesy w organizacji imprez tanecznych, nakłoniły Komitet do decyzji zorganizowania zabawy tanecznej z różnym tematem przewodnim co roku. I tak w roku 1996, był to bal karnawałowy, w 1997 tradycyjne szkockie święto „Burns Night”, gdzie serwowano haggis. W zabawie brali udział nie tylko goście z Polski i Szkocji, lecz również Japonii, Włoch, Niemiec i Grecji. W 1999 tematem były Walentynki i każda Pani otrzymała czerwoną różę. Zaś w 1999 roku przebieraliśmy się w kostiumy z lat 20.

W 1997 roku z pomocą Dr Kingsleya zorganizowaliśmy koncert dobroczynny, podczas którego zbieraliśmy fundusze na pomoc ludziom poszkodowanym podczas powodzi.

Zorganizowaliśmy też bardzo wiele wycieczek po Szkocji, oraz odwiedziliśmy miejsca gdzie w historii dziejów zbiegły się drogi Polski i Szkocji.

Zaprosiliśmy także „Teatr Izba” z Glasgow, który zaprezentował w języku angielskim sztukę pt. „An Expected Guest”. Każdego roku wybieramy się także wspólnie, żeby obejrzeć polskie sztuki prezentowane podczas największego festiwalu teatralnego w Europie organizowanego co roku w Edynburgu.

Dwukrotnie gościliśmy także Teatr Ludowy z Krakowa, który prezentował swoją twórczość podczas festiwalu Fringe. Teatr specjalnie dla nas zgodził się przygotować specjalny występ kabaretowy dla polskiej społeczności, który został sfilmowany przez Telewizję Polską w 1997 roku.

Stowarzyszenie ma wkład w działalność Polskiej Szkółki Sobotniej, którą pomogła na nowo otworzyć po krótkiej przerwie. Każdego roku organizujemy Mikołajki, nie tylko dla dzieci uczęszczających do Szkółki, ale dla wszystkich polskich dzieci.

W 1998 roku z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja, gościliśmy Pana Janusza Zakrzenskiego, polskiego aktora; teatralnego, filmowego oraz telewizyjnego, który zaprezentował wspaniały występ.

W październiku tegoż roku gościliśmy też sławnych polskich muzyków Terese Kaban-Blazej oraz Henryka Blazej, którzy zagrali recital w Edynburskim Zrzeszeniu Muzyków.

W 1999 roku pomogliśmy Kole Chopina w organizacji wielkiego koncertu dla uczczenia 150 rocznicy śmierci kompozytora. Był to jedyny koncert chopinowski podczas Edynburskiego Festiwalu Teatralnego, który okazał się także wielkim sukcesem.

W styczniu 2000 roku zorganizowaliśmy Recital Młodych Talentów, podczas którego 7 młodych muzyków w wieku 13-20 lat, polskiego pochodzenia miało szansę zaprezentować swój talent w wypełnionej po brzegi sali Edynburskiego Zrzeszenia Muzyków. Kolejne tego typu wydarzenie, równie sukcesywne zorganizowane zostało w 2001 roku.

Spośród wielu innych zorganizowaliśmy wystawy prac Marleny Nizo z Krakowa oraz Marleny Sielewicz-Stanhopez Edynburga.

W 2001 roku na nasze zaproszenie, przyjechał zespół „Beskid Śląski”, który zaprezentował polskie tańce ludowe, tradycje oraz zwyczaje z tego regionu Polski. Bilety na ten występ zostały całkowicie wyprzedane, a występ obejrzało około 200 widzów z całej Szkocji.

Nasze wydarzenia są organizowane w języku angielskim, żeby uczynić naszą działalność jak najbardziej dostępną dla wszystkich zainteresowanych, a z drugiej strony, każdy kto potrzebuje może w ten sposób podszkolić swój angielski. Wielu z naszych członków nie zna bardzo dobrze języka polskiego są to osoby np. z mieszanych polsko-szkockich małżeństw, Polacy drugiego i trzeciego pokolenia, a także osoby nie mające polskiego pochodzenia a zainteresowane Polską, polską kulturą i naszymi działaniami na rzecz promocji polsko-szkockiej integracji.

Stowarzyszenie bardzo czynnie angażuje się także w projekty organizowane przez młodych działaczy polonijnych w Edynburgu. Jednym z bardzo udanych był projekt „It’s My Place” , który zorganizowany został w 2008 roku. Był to cykl warsztatów artystycznych prowadzonych przez młodych polskich artystów z trudną młodzieżą, zakończony wystawą prac.

Od kilku lat organizacji wspiera także zbiórkę pieniędzy w ramach „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Pomogła także w początkowej działalności portalu edinburgh.com.pl, największego portalu o tematyce kulturalnej, turystycznej i społecznościowej w Szkocji.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń jakie zorganizowało Stowarzyszenie, niemniej jednak nie byłoby to możliwe bez zaangażowania Komitetu, członków oraz wszystkich, którzy od wielu lat współpracują i nas wspierają.


Dodano: 2011-03-07 13:49:03   
RSS Feeds

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl