profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Użytecznik arrow Praca arrow Jak szukać pracy w zawodzie dla ludzi z wyższym wykształceniem?
28.07.2017.
Jak szukać pracy w zawodzie dla ludzi z wyższym wykształceniem? Drukuj Email
01.06.2007.

Praca dla profesjonalistów czyli od kitchen portera do architekta.

 

Ofery pracy tutaj.

To, że Polacy przyjeżdżają do UK - Szkocji by, bez względu na wykształcenie, harować w fabrykach, restauracjach, hotelach czy na farmach jest nieszczęśliwym mitem, który wielu noszącym sie z zamiarem wyjazdu, odbiera odwagę i siły do szukania zatrudnienia w zawodzie zdobytym na wyższej uczelni. Rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Wielu rodaków pracuje w firmach zgodnie ze swoją profesją, czasami też na prestiżowych stanowiskach. Umiejętności wyniesione z polskich uczelni są tam często, niezwykle doceniane i szanowane. W Szkocji brakuje zawodowców. Jeżeli więc jesteś jednym z nich, praca czeka właśnie na Ciebie. Inżynierowie, informatycy, architekci, pracownicy socjalni, nauczyciele, menadżerowie... do dzieła.

Przeczytaj jak właściwie i efektywnie takiej pracy szukać. Jak sprawić by to, na co tak ciężko, na studiach zapracowałeś/aś, zaowocowało. Chociaż artykuł wydaje się obszerny, warto zawarte w nim wskazówki uważnie przemyśleć. Ostatecznie pozwoli to na pewno zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.


Po pierwsze: CV. (
CV - przykład CV - przykład 2007-06-04 11:23:57 86.66 Kb)

Należy przygotować porządne CV. “Porządne” nie znaczy tylko “z imponującym dorobkiem w pracy”. Musi być estetyczne, czytelne i napisane bezbłędnym angielskim. To bardzo ważne. Początkowy etap procesu rekrutacyjnego zazwyczaj trwa bardzo szybko i osoba rekrutująca pracowników nie ma czasu na zbyt długie wczytywanie sie w dokumenty nadsyłane przez aplikantów. Wielokrotnie pracodawca, wstępną selekcję przeprowadza w kilkanaście sekund. Po niej zostają tylko CV bez podstawowych błędów. Warto więc spędzić więcej czasu na staranne przetłumaczenie i estetyczne napisanie swojego Curiculum Vitae. Kolejną ważną rzeczą jest by nie zaśmiecać swojego życiorysu zawodowego zbędnymi informacjami. Aplikując np. na inżyniera, nie warto umieszczać informacji o hotelu, w którym się pracowało (chyba, że zajmowało się stanowisko np. menadżera, co świadczyć może o istotnych umiejętnościach, które mogą przydać się w nowej pracy). Lepsze CV krótkie i na temat niż długi elaborat nieistotnych informacji. Jeżeli nie ma się istotnego doświadczenia w pracy warto skupić sie na przebytych konkursach, dodatkowych kursach, praktykach zawodowych, konferencjach. (patrz przykład) . W dziale “Edukacja” można dopisać kursy ze studiów, które uważa się za specjalnie ważne lub wyjątkowe (np. wybieralny kurs fotograficzny na studiach Architektury, czy lekcje języka migowego na kierunku Animacji Kulturalnej). Takie informacje są dla pracodawcy dowodem “szerokich horyzontów rozwoju” i elastyczności. Możliwe też, że na którąś z tych właśnie umiejętności, w danej firmie kładzie się szczególny nacisk. W dziale “Doświadczenie” warto zaznaczyć wyraźnie nazwy firm, w których sie pracowało (tym bardziej jeśli były znane) i podać adresy ich stron WWW jeżeli takie posiadają. To nie data rozpoczęcia pracy czy jej adres jest najważniejsze tylko co i dla kogo się robiło.


Po drugie: Portfolio.

Jest to zestaw przykładów (prac, projektów, zadań) naszej poprzedniej pracy lub ćwiczeń wykonanych na studiach, z reguły zebranych w formie albumu, teczki, folderu lub pliku cyfrowego. To tutaj umieszczamy także wszelkie dyplomy, certyfikaty, nagrody, dowody ukończenia kursów, opisy projektów, przedsięwzięć, inicjatyw itp, itd... W przypadku pracy inżynierskiej będzie to przede wszystkim zestaw wykonywanych przez nas projektów i rysunków. Samo opowiedzenie pracodawcy, że np. ma się opanowane programy AutoCad, PhotoShop i 3DViz, raczej nie wystarczy. Rysunki są potwierdzeniem naszych umiejętności. W przypadku zawodu związanego ze sztukami wizualnymi (fotografia, grafika, web site design) im Portfolio ładniejsze, oryginalne, bardziej “designerskie”, tym lepiej. Samo w sobie może być dziełem sztuki. Oczywiście w przypadku np. inżyniera konstrukcji ważne są jednak, przede wszystkim rysunki techniczne a nie pomysłowość ich podania. Architekci z kolei powinni umiejętnie połączyć jedno z drugim. Przyzwoite minimum to estetycznie zbindowane wydruki (z reguły wystarczające). Granica górna inwencji nie istnieje.Portfolio powinno być opatrzone chociaż minimalnym komentarzem i informacjami w języku angielskim. Oczywiście nie ma potrzeby tłumaczyć całych rysunków technicznych czy certyfikatów. Jednak już pierwsze spojrzenie pracodawcy na stronę powinno wyjaśniać z czym ma do czynienia.Ważne żeby Portfolio nie było zbyt długie a tym samym - nużące. Lepiej pokazać kilka stron najwyższej jakości niż pozwolić zgubić im się w natłoku informacji i obrazów. Rozwiązaniem dziś koniecznym jest przygotowanie cyfrowej wersji Portfolio, najlepiej w formacie .pdf (chociaż może to być jakiś inny popularny format). To właśnie cyfrowe Portfolio będzie wysyłane do firm, które nas interesują. Bardzo ważne, żeby plik był mniejszy niż 5 MB. Większość firm w swoich skrzynkach pocztowych ma ustawione filtry, które zabezpieczają je przed przyjmowaniem większych. Plik cięższy niż 5MB najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do adresata. Często żeby zmniejszyć rozmiar pliku do tej objętości trzeba ograniczyć się do kilku najbardziej interesujących i reprezentatywnych stron.Wysyłanie aplikacji wraz z cyfrowym Portfolio wielokrotnie zwiększa szanse na zaproszenie na interview - z prostej przyczyny: większość osób wysyła samo CV i ewentualnie Covering letter.W wielu branżach jednak takie “nagie” maile ignoruje się zupełnie.


Po trzecie: Covering Letter (
Przykład - Covering Letter Przykład - Covering Letter 2007-06-04 11:23:33 62.36 Kb).

List motywacyjny ma zachęcić pracodawcę do zaproszenia nas na interview – rozmowę kwalifikacyjną. Podajemy w nim krótką informacje o swoim wykształceniu, doświadczeniu i oczywiście powody, dla których chcemy pracować w danej firmie. Można wyjść z założenia, że tylko Covering Letter zostanie odczytany. Warto więc napisać go tak, żeby był równocześnie streszczeniem CV i Portfolio. Wszytko to musi zmieścić się w kilkunastu zdaniach na jednej stronie. Dłuższe listy najprawdopodobniej nie będą czytane. Covering Letter warto dołączyć w formacie pdf. do listu wysyłanego do interesującej nas firmy a jego treść wpisać jako treść e-mail. Pamiętajmy, że cały list musi być mniejszy niż 5MB. Ważne!!: nie zapomnijmy sensownie zatytułować maila (np. Covering Letter, job searching) i podpisać się podając numer telefonu, adres i adres mailowy itd. Odpowiedzi są zwykle telefoniczne.


Po czwarte: gdzie szukać?

Są trzy podstawowe drogi szukania pracy:

1. Bezpośrednie kontaktowanie sie z firmą, którą jesteśmy zainteresowani. Do tego najlepszy jest oczywiście Internet (istnieją strony gromadzące wszystkie zarejestrowane w danej branży firmy np. wszystkie firmy architektoniczne w Szkocji znajdziemy na http://www.rias.org.uk/directory/) i yellow pages (książka telefoniczna z firmami podzielonymi na kategorie). Przemyślany i opracowany wcześniej e-mail, z załączonymi: CV, Portfolio i Covering letter, wysyłamy na adres kontaktowy firmy. Na stronach wielu firm często podana jest informacja, czy aktualnie przeprowadzana jest rekrutacja na nowego pracownika i z kim bezpośrednio kontaktować sie w przypadku poszukiwania pracy (zakładka jobs, career lub vacancies). Oczywiście nie należy zrażać sie jeżeli tej informacji nie ma. Wysłanie maila nic nie kosztuje a ktoś może zachwycić się przecież nadesłanymi materiałami. W dużych firmach zazwyczaj występuje tak ogromna rotacja pracowników, że nowe twarze potrzebne są prawie bez przerwy. List wysyłany na ogólny adres firmy trafia z reguły do administracji (admin staff). W takim przypadku zdarza się, że zostanie zignorowany. Na stronach można doszukać się jednak bezpośrednich adresów do poszczególnych działów czy pracowników (zakładka people, staff). Wysyłanie listu na bezpośredni adres np. project managera czy HR, dostajemy dodatkową szansę, jeśli adres ogólny zawiódł.

2. Agencje rekrutacyjne (przykładowe adresy znajdziesz tutaj). Należy skontaktować się z agencją lub najlepiej bezpośrednio z agentem odpowiedzialnym za twoja branżę, wysyłając wcześniej przygotowany list - e-mail lub telefonicznie. Po rejestracji zostanie przeprowadzone wewnętrzne interview, na którym sprawdzane i oceniane są twoje umiejętności. Następnie agent szuka pracy dla/za ciebie kontaktując się z firmami, które mogą być zainteresowane zatrudnieniem kogoś o twoich kwalifikacjach. Skuteczność agencji i agentów jest różna, dlatego warto zarejestrować się w każdej dostępnej. Warto też agentom przypominać się co jakiś czas. Mogą wskazać co warto poprawić w CV czy Portfolio.
Ważne: za pośrednictwo pracy nie płacisz ty. Agentowi zapłaci firma jeżeli cię zatrudni. Stawka jaką uda się wytargować z agentem (a agentowi z firmą) będzie stawką jaką będziesz otrzymywał jako wypłatę.Agent będzie chciał wiedzieć, czy szukasz pracy tymczasowej (temporary) czy na stałe (permament). Różnica polega na tym, że pracując tymczasowo zarabia się więcej, gdyż pracodawca nie musi uiszczać wielu opłat związanych z kosztem pracy (renta, emerytura etc). Poza tym okres wypowiedzenia jest o wiele krótszy, więc łatwiej pracownika tymczasowego zwolnić. Pracownik tymczasowy otrzymuje wynagrodzenie w zależności od ilości przepracowanych godzin. Czas trwania kontraktów tymczasowych może być różny, może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. Agent z pewnością postara się znaleźć ci kolejną prace (w końcu na tym zarabia). Zatrudnienie tymczasowe niekiedy może przerodzić się w stały kontrakt. Praca na kontrakt bez określonego terminu wygaśnięcia (permament) zapewnia większy komfort psychiczny. Gwarantuje dłuższy okres wypowiedzenia (min. miesiąc), składki na emeryturę i dodatkowe ubezpieczenia (na życie, od wypadków) i inne dodatki (benefits) w zależności od polityki firmy. Niestety zarabia się kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt procent mniej. W przypadku początkującego inżyniera jest to suma w zakresie 18-24 000 funtów rocznie brutto (before tax).

3. Kontakt ze znajomymi pracującymi w tej samej lub pokrewnej branży stanowi trzecią opcje sposobu poszukiwania pracy. Firmy wolą zatrudnić ludzi z referencjami od własnych pracowników niż płacić całkiem spore pieniądze agencjom rekrutacyjnym. Jeżeli firma ma duży niedostatek pracowników, często ustala nagrodę za znalezienie nowego (nawet kilkaset funtów). Jest to praktyka stosowana również agencjach.

Po piąte: interview.

praca, profesjonalista Do rozmowy kwalifikacyjnej - interview należy się dobrze przygotować. Znać swoje CV – płynnie, odważnie i pewnie opowiadać o nim i swoim Portfolio. Pracodawca podczas interview może zapytać o wszystko. Nawet o to dlaczego w “Zainteresowaniach” wpisaliśmy np.: “Bractwa Rycerskie”. To rodzaj testu na komunikatywność a także sprawdzenie osobowości aplikanta czyli jaki jest i czy da się go po prostu polubić. Większość pytań dotyczy jednak doświadczenia i poprzednio wykonywanej pracy. Z pewnością padnie również pytanie o twój planowany czas pozostania w kraju. Firmy zazwyczaj nie chcą zatrudniać na stałe ludzi, którzy po trzech miesiącach zamierzają zmieniać miejsce zamieszkania.Od razu uspokajamy tych, którzy boją się, że ich angielski jest niewystarczający. Pisząc i tłumacząc CV i Portfolio poznajemy dużą część słownictwa niezbędnego do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Kilka takich rozmów warto przeprowadzić, na próbę, ze swoimi znajomymi, co dodaje pewności i płynności. Wtedy nawet mocno niepoprawny angielski staje sie komunikatywny, a właśnie to jest najważniejsze. Poza tym każde interview jest dobrym ćwiczeniem, i każde kolejne wychodzi lepiej. Bardzo ważnym problemem jest negocjacja pensji. Nie ma powodu, żeby zarabiać mniej niż Brytyjczycy. Jeśli pracodawca jest przekonany o twoich umiejętnościach zapłaci za nie tyle ile są warte. Należy więc poznać orientacyjne stawki w konkretnych branżach, zawodach i stanowiskach, aby kiedy padnie pytanie o sumą jaka chcemy zarabiać nie wygłupić się. Myślenie ”zażądaj mniej, to z pewnością nas zatrudnią” nie jest do końca poprawne. Suma jakiej żądasz świadczy przecież, również o tym jak sam się oceniasz.

Na koniec pozostaje już tylko życzyć wytrwałości, siły, odwagi i konsekwencji w działaniu ...no i ...owocnych łowów.

Zmieniony ( 18.12.2007. )
 
następny artykuł »

Polecamy

Alloway to wioska w której urodził się największy szkocki poeta i bohater narodowy Robert Burns. Jest to miejsce warte odwiedzenia.... 

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl