profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Newsy arrow KONKURS FOTOGRAFICZNY: Fotograficzne polowanie na polską historię na Wyspach
28.07.2017.
KONKURS FOTOGRAFICZNY: Fotograficzne polowanie na polską historię na Wyspach Drukuj Email
17.10.2010.

Mamy dla was kolejny niesamowity konkurs z oszałamiającymi nagrodami. Gwarantujemy dobrą zabawę wszystkim zainteresowanym fotografią oraz historią. Do wygrania lustrzanka cyfrowa CANON EOS 60D - aparat fotograficzny wart 1000£.

 
 
 
 
 
Wspólna polsko-szkocka historia swymi korzeniami sięga aż XVI wieku, kiedy to Szkoci masowo migrowali do Polski. Przez kolejne kilkaset lat Polacy i Szkoci wielokrotnie przemieszczali się pomiędzy swoimi krajami. Na północy Wielkiej Brytanii pozostało wiele śladów tych migracji w postaci pomników, tablic pamiątkowych, dokumentów, cmentarzy, budynków oraz ludzi i historii z nimi związanych. Ślady te nazywa się polonikami.
Niektóre polonikaa są powszechnie znane, wiele innych zostało zapomnianych i zagubionych gdzieś w skomplikowanych dziejach historii.
 
Ogłaszamy wielkie fotograficzne poszukiwanie poloników w Szkocji!!! 
 
Znajdź, sfotografuj, opisz  i wygraj jedną z niesamowitych nagród!
Nagroda główna: lustrzanka cyfrowa CANON EOS 60D - aparat fotograficzny wart 1000£
Przewidzieliśmy również nagrody dla ‘Ekspertów Historycznych’, osób, które swoimi komentarzami uzupełnią naszą wiedzę.
 
UWAGA!!! PEŁNA LISTA NAGRÓD W REGULAMINIE KONKURSU LUB TUTAJ.
 

Patronat nad konkursem objął Konsulat Generalny RP w Edynburgu oraz FOTOPOLIS.PL - internetowy magazyn o fotografii. Członkowie redakcji tego portalu zasiądą w jury konkursowym i będą dbać o to by fotografie były na wysokim poziomie artystycznym i technicznym.

Najlepsze prace zostaną dodatkowo nagrodzone publikacją w specjalnym artykule na łamach FOTOPOLIS.PL  
 
 
 
Konkurs uważamy za rozpoczęty!
  
Polonika (polonica) w Szkocji.
 
Polonika w Szkocji można znaleźć praktycznie wszędzie. Są to między innymi miejsca związane z Wojskiem Polskim i Generałem Maczkiem (jego dom) czy niedźwiedziem Wojtkiem (Soldier Bear Woytek), ale także miejsca pracy polskich naukowców (wydział weterynarii, czy pamiątki po Polish School of Medicine at Edinburgh University) oraz Fryderykiem Szopenem i jego szkocką trasą koncertową. Gigantyczny zbiór pamiątek po Tadeuszu Kantorze znajdują się w dostępnych dla publiczności archiwach Richarda Demarco, który sam w sobie jest swego rodzaju ‘polonikiem’.
 
W miastach takich jak Perth, Dundee, St Andrews i wielu, wielu innych stacjonowały polskie jednostki wojskowe, które pozostawiły po sobie wiele pamiątek. Nawet na szkockiej wsi można znleźć tak wyjątkowe miejsca jak Barony Castle z Great Polish Map of Scotland, umocnienia przeciwpancerne budowane przez polskich żołnierzy czy rezydencje, w których koncertował Szopen… 
 
Do dziś żyją ludzie związani z tymi miejscami, do dziś można spotkać żywych świadków historii.
Historii tych jest mnóstwo. Aby je odnaleźć, wystarczy poszperać w Internecie, w bibliotekach, popytać starszych sąsiadów... 
 
Chcielibyśmy aby dzięki temu konkursowi udało się sfotografować i opisać jak najwięcej poloników, nie tylko tych dotyczących sławnych Polaków ale i tych zupełnie nieznanych. Mamy nadzieję, że dzięki temu konkursowi uda się ocalić jak najwięcej z nich od zapomnienia.
 

W skład jury sędziowskiego wchodzą: 

Robert Ostrycharz – historyk zajmujący się tematyką poloników. Urodzony w Szkocji z polsko-szkockiego małżeństwa. Za swoje wieloletnie wysiłki w badaniu i pielęgnowaniu śladów polskiej historii w Szkocji oraz promowaniu tej tematyki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal od ROPWiM. Stworzył gigantyczne archiwum poloników w Szkocji. Robert Ostrycharz jest otwarty na konsulatacje historyczne. Zainteresowani proszeni są o pisanie na adres robert@ostrycharz.free-online.co.uk

Marcin Grabowiecki –Urodzony w 1979 roku w Bytomiu. Interesuje się głównie fotografią dokumentalną i portretem. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy, 2009) oraz Produkcji telewizyjno-filmowej na Wydziałe Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Polska, 2002). Laureat  Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2009) oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Wykładowca Warszawskiej Szkoły Reklamy. Redaktor działu artystycznego internetowego magazynu o fotografii fotopolis.pl.

Reprezentacja Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Edynburgu.

 

  
Linki do artykułów pomocniczych:
 
 
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY POLONIKA SZKOCJA  KONKURS FOTOGRAFICZNY POLONIKA SZKOCJA 
 
 
 
 

 

Zmieniony ( 10.03.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Kilka mil na północ od Peebles znajduje się wioska Eddleston a przy niej renesansowy Barony Castle wraz ze swoimi ogrodami. Z zamkiem tym łączy się niesamowita historia związana ze stacjonującym tu podczas II Wojny Światowej polskim wojskiem. To tutaj powstała Great Polish Map of Scotland wybudowana przez żołnierzy generała Maczka.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl