Polska Społeczność w Szkocji

8 lipca 2022 by Brak komentarzy

Polonia w Szkocji jest jedną z najstarszych i największych społeczności polonijnych w Europie. W Szkocji i Walii są tysiące Polaków, którzy mieszkają tam od lat 60-tych.

Część Polaków przyjechała do Wielkiej Brytanii w latach 80-tych w poszukiwaniu pracy, wsparcia i lepszego życia. Osiedlili się w Szkocji i tutaj zbudowali swoje społeczności, zakładając szkoły, kolegia i uniwersytety.

Trzeba też spojrzeć na polską społeczność w Szkocji poza jej granicami. Ci ludzie wnoszą duży wkład w kulturę szkocką, ale nie zdobywają tyle uznania, na ile zasługują. Jest o wiele więcej do zrobienia!

Na początku XX wieku w Szkocji osiedliła się polska społeczność. Po II wojnie światowej wielu z nich wyemigrowało z powrotem do Polski. Niektóre z tych społeczności istnieją do dziś.

W październiku 2018 r. Polonia w Szkocji świętuje 100. rocznicę przybycia do stolicy Szkocji urodzonego w Warszawie Stanisława Stelmacha.

Po Wielkiej Wojnie w II wojnie światowej PPSR rozpoczęło akcję promocji Polaków w Szkocji. Kampania opierała się na dwóch tematach: „Polska wyjątkowa historia i kultura” oraz „Szkocja – jeden z najpiękniejszych krajów Polski”. Celem było stworzenie poczucia dumy dla Polaków w Szkocji, a także pomoc w polskim dziedzictwie. Oprócz publikowania artykułów o polskiej historii i kulturze PPSR opublikowało książkę „Wielka Polska”.

Wraz z uruchomieniem polskiego forum społecznościowego w Szkocji tysiące Polaków mieszkających w Glasgow zdecydowało się zostać członkami polonijnej społeczności. Ponadto założyli bloga, na którym dzielą się swoimi doświadczeniami.

W czasach, gdy internet jest wszędzie, trudno będzie nikomu uciec od jego wpływu. Aby pomóc organizacjom w tej podróży łączenia się z klientami i pracownikami online, pracujemy nad naszym cyfrowym rozwiązaniem nowej generacji o nazwie ePolo. ePolo udało się połączyć technologie i usługi wykorzystywane przez takie firmy jak Google, Facebook, Twitter i Wikipedia. Pomaga użytkownikom w szybkim tworzeniu najbardziej potrzebnych treści bez jakiejkolwiek pracy ręcznej.

Nealville to społeczność w północno-zachodniej Pensylwanii. Jego najbardziej godną uwagi cechą jest ratusz, który został umieszczony w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych jako Nealville Hall w 1999 roku.

Polacy są jedną z grup, które mają niewielki dostęp do edukacji, a wielu mieszka na obrzeżach miast. Polonia w Szkocji to przede wszystkim ludzie wychowani w Polsce. Większość z nich to kobiety o wysokim wskaźniku alfabetyzacji i ograniczonych możliwościach awansu we własnych społecznościach. Ta książka daje wgląd w historię, kulturę i tradycje tej społeczności, która mieszka w Szkocji od ponad stu lat.

Ta książka jest zbiorem esejów w języku angielskim, napisanych przez Polaków mieszkających w Szkocji. Eseje są częścią projektu „Ku nowej historii Polaków w Wielkiej Brytanii”. Projekt został zainicjowany przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji i Kultury Polskiej w imieniu Polonii Szkockiej.

Polonia w Wielkiej Brytanii ma własną kulturę i tradycje. Ma też silne więzi językowe i rodzinne. Ale w Wielkiej Brytanii jest to nadal mniejszość, więc polskie rodziny często muszą czuć się nieśmiałe lub bać się nawiązania jakiegokolwiek kontaktu z szerszą społecznością. Może to być bardzo denerwujące, zwłaszcza gdy pracują za granicą, ale istnieje kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z tym.

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie informacji o historii, umiejętnościach życiowych i tradycjach Polaków mieszkających w Szkocji (Wielka Brytania), a także omówienie znaczenia, jakie odgrywają oni jako przyszli partnerzy w polityce społecznej rządu szkockiego.